Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dane statystyczne - rok 2018

Utworzono dnia 09.01.2019
Czcionka:

Podsumowanie 2018 roku w GBP w Potęgowie
i Filii w Łupawie – dane statystyczne

 

 • Księgozbiór na dzień   31.12.2018 r.  liczył: 18865 vol.
 • Zakupiono do bibliotek:       591 vol. z tego:
 • Ze środków własnych:     268 vol. na sumę -            6492,41 zł.
 • Ze środków Biblioteki Narodowej: 250 vol. -             6200,00 zł.
 • Dar  z MBP w Słupsku i od czytelników:   16 vol.-       211,25 zł.
 • Inne / Fundusz sołecki:   57 vol.-                                1000,00 zł.
 • Łączna kwota wydana na zakup księgozbioru wyniosła:
                                                                                13903,66 zł.
 • Zarejestrowano:               480 czytelników
 • Wypożyczono ogółem:   14310  vol.
 • Zarejestrowano odwiedzin w czytelni i wypożyczalni naszych bibliotek:                      11907 osób
 • Czytelnię internetową odwiedziło: 1087  internautów
 • Odwiedzin na stronie internetowej biblioteki : 1824 osób

 

 Promując czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży biblioteka już od kilku lat ogłasza
w styczniu - cykliczny konkurs na Najaktywniejszego czytelnika do lat 12, który trwa do 20 grudnia.  Nagrody, to oczywiście pięknie wydane pozycje książkowe i słodki poczęstunek.

Podczas ferii odbywały się w naszej czytelni zajęcia plastyczne, gry
i zabawy dla dzieci, prowadzone przez pracowników biblioteki. W zajęciach uczestniczyło łącznie - 44  osoby. Trwały one po cztery godziny dwa razy w tygodniu.

 Jak co roku w maju  zorganizowałyśmy wzorem lat ubiegłych Kiermasz Starej Książki, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem odwiedzających. W miesiącu bibliotek i bibliotekarzy, biblioteka zorganizowała dla czytelników i mieszkańców naszej gminy  kiermasz książek z Wydawnictwa „Drugi Tom” po bardzo atrakcyjnych cenach, pięknie wydane. Każda książka w cenie 7 złotych.  

24 maja z okazji XXV  Pomorskiej Wiosny Literackiej  naszą bibliotekę odwiedził autor opowiadań, powieści i wierszy dla najmłodszych a także tłumacz i leksykograf p. Paweł Beręsewicz. Odbiorcami  literackiego przekazu, bardzo ciekawie przeprowadzonej lekcji, była młodzież ze Szkoły Podstawowej w Skórowie oraz Szkoły Podstawowej w Potęgowie.

Biblioteka już w kwietniu rozpoczęła zakup nowości bibliotecznych, na które  czytelnicy czekają, z wieloletniego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Dofinansowanie jest realizowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Na początku czerwca Biblioteka Narodowa - Instytut Książki podał wstępne kwoty dotacji na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. W przypadku naszej biblioteki jest to kwota  6200,00 zł  .

28.05.2018 r. odbyła się już  IV edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego – dla klas III i IV  szkół z naszej gminy „Lubię czytać”.  Laureaci zostali obdarowani ciekawymi nagrodami książkowymi, dyplomami oraz słodkim poczęstunkiem. Wyniki konkursu były ogłoszone na stronie biblioteki.

 Podczas obchodów Dni Potęgowa 02.06.2018 r. stoisko biblioteki cieszyło się dużą popularnością. Frajdą dla dzieci było malowanie domku Baby – Jagi oraz zdjęcia
z Czerwonym Kapturkiem – obraz o dużych wymiarach powstały przy współpracy bibliotek w Damnicy i w Potęgowie. 

Miło spędzam czas to hasło Nocy Bibliotek w GBP w Potęgowie. W wieczornych godzinach dzieci i dorośli rozegrali turniej gier planszowych, odtwarzali postacie
z bajek, była projekcja bajki, głośne czytanie, słodki poczęstunek a szczególną frajdę sprawiło dzieciom wspólne przygotowanie grzanek i ich degustacja.

7 września o godzinie 1100   w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Potęgowie odbyła się siódma edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W głosowaniu na lekturę, w 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, zostało wybrane „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego - pisarza zwanego „sumieniem narodu”. Adaptacji „Przedwiośnia” w wykonaniu lektorów: młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Potęgowie, nauczycieli i  czytelników, słuchali uczniowie szkół, podopieczni ŚDPS w Potęgowie oraz mieszkańcy w liczbie 57 osób

W czwartek 27.09.2018 r. w sali widowiskowej GCK w Potęgowie odbyło się spotkanie podróżnika Jacka Jarosika z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Potęgowie i Skórowie pod hasłem "Bradziaga znaczy obieżyświat". Nasz gość opowiadał o swoich licznych podróżach po drogach i bezdrożach Polski, Europy i Azji. Swoje podróże dokumentuje nie tylko na fotografii ale także w pięknie wydanej publikacji - reportażu. Często towarzyszami tych podróży są goście z projektu "Granice bez barier". Relacji tych wysłuchało 60 uczniów wraz z wychowawcami.

W dniu 8.10.2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Potęgowie gościła młodzież z klas VI  na warsztatach pt. „Mirabelka – kiełkująca historia” zrealizowanych przy współpracy
z biblioteką szkolną Szkoły Podstawowej w Potęgowie. Celem akcji jest promocja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na historię Polski oraz udział w obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Na warsztatach uczestnicy czytali fragmenty książki pt. „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza nawiązujące do wybuchu wojny, powstania getta, postaci Ireny Sendlerowej. Wykazali się przy tym dużą wiedzą z zakresu historii Polski, trafnie odpowiadali na zadawane pytania. Kolejnym etapem było wykonanie drzewa – mirabelki, na którym młodzież umieściła odbicie swoich dłoni.

W dniu 07.11.2018 r., w czytelni biblioteki, w Mobilnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich o możliwości ich pozyskiwania, projektach, o przygotowaniu wniosków itp., bezpłatnych konsultacji udzielała p. Joanna Sypuła, specjalista d/s Funduszy Europejskich LPIFE w Słupsku.

Biblioteka prowadzi również akcję bookcrossingu, której idea opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie.

W grudniu biblioteka nagrodziła najlepszych czytelników 2018 r. z GBP w Potęgowie
i Filii w Łupawie. Wśród nagrodzonych najlepsi czytelnicy przeczytali ponad 150 książek.

Przed świętami wraz ze Szkołą Podstawową w Skórowie, biblioteka prowadziła kiermasz książki dla dzieci z wydawnictwa  II Tom. Cieszył się on ogromną popularnością, książeczki dla dzieci można było nabyć w cenie 2 lub 3 zł.

19.12  bibliotekę odwiedziła grupa najmłodszych przedszkolaków. Było bardzo świątecznie ponieważ dzieci wykonywały i dekorowały ozdoby z filcu. Z chęcią słuchały świątecznych opowiadań. Z zaciekawieniem przeglądały książeczki z działu dla maluchów. Na koniec był słodki poczęstunek i drobne upominki. Wykonane prace przedszkolaki zabrały do przedszkola aby ozdobić nimi choinkę. 

W ciągu całego roku dokonywane były zakupy księgozbioru w hurtowniach, od września została zautomatyzowana Filia GBP w Łupawie, co umożliwia czytelnikom równoczesne korzystanie z obu bibliotek. Użytkownicy mogą śledzić jakie zbiory posiada biblioteka
w katalogu on-line.  Do biblioteki w Łupawie zostały zakupione nowe meble, które rozjaśniły pomieszczenie.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 21

W poprzednim tygodniu: 32

W tym miesiącu: 88

W poprzednim miesiącu: 174

Wszystkich: 590